Waverley Borough Council election - Thursday, 2nd May, 2019

Election summary for Wards
Wards Elected candidates Elected party or parties Time declared
Alfold Cranleigh Rural and Ellens Green Councillor Kevin Deanus Conservative
Blackheath and Wonersh Michael Goodridge MBE Conservative
Bramley Busbridge and Hascombe Martin D'Arcy Green Party
Bramley Busbridge and Hascombe Richard Seaborne Conservative
Chiddingfold and Dunsfold John Gray Conservative
Chiddingfold and Dunsfold Anna James Conservative
Cranleigh East Richard Cole Liberal Democrats
Cranleigh East Mary Foryszewski Conservative
Cranleigh East Ruth Reed Liberal Democrats
Cranleigh West Patricia Ellis Conservative
Cranleigh West Liz Townsend Conservative
Elstead and Thursley David Else Conservative
Elstead and Thursley Jenny Else Conservative
Ewhurst Val Henry Conservative
Farnham Bourne Roger Blishen Farnham Residents
Farnham Bourne Carole Cockburn Conservative
Farnham Castle Councillor David Beaman Farnham Residents
Farnham Castle Councillor George Hesse Farnham Residents
Farnham Firgrove Councillor Jerry Hyman Farnham Residents
Farnham Firgrove Councillor John Neale Farnham Residents
Farnham Hale and Heath End Sally Dickson Farnham Residents
Farnham Hale and Heath End Michaela Gray Farnham Residents
Farnham Moor Park Andy MacLeod Farnham Residents
Farnham Moor Park Michaela Martin Farnham Residents
Farnham Shortheath and Boundstone Kika Mirylees Farnham Residents
Farnham Shortheath and Boundstone John Ward Farnham Residents
Farnham Upper Hale Penny Marriott Farnham Residents
Farnham Upper Hale Peter Marriott Farnham Residents
Farnham Weybourne and Badshot Lea Daniel Hunt Liberal Democrats
Farnham Weybourne and Badshot Lea Mark Merryweather Liberal Democrats
Farnham Wrecclesham and Rowledge Peter Clark Farnham Residents
Farnham Wrecclesham and Rowledge Brian Edmonds Farnham Residents
Frensham Dockenfield and Tilford Brian Adams Conservative
Frensham Dockenfield and Tilford Julia Potts Conservative
Godalming Binscombe Nicholas Palmer Labour
Godalming Binscombe Paul Rivers Liberal Democrats
Godalming Central and Ockford Paul Follows Liberal Democrats
Godalming Central and Ockford Anne-Marie Rosoman Liberal Democrats
Godalming Charterhouse Steve Cosser Conservative
Godalming Charterhouse Steve Williams Green Party
Godalming Farncombe and Catteshall Penny Rivers Liberal Democrats
Godalming Farncombe and Catteshall George Wilson Labour
Godalming Holloway Joan Heagin Liberal Democrats
Godalming Holloway Peter James Martin Conservative
Haslemere Critchmere and Shottermill Jacqueline Rosemary Robini Liberal Democrats
Haslemere Critchmere and Shottermill Peter Nicholson Liberal Democrats
Haslemere Critchmere and Shottermill John Robini Liberal Democrats
Haslemere East and Grayswood Simon Dear Conservative
Haslemere East and Grayswood Robert Knowles Conservative
Haslemere East and Grayswood Stephen Mulliner Conservative
Hindhead Jerome Davidson Liberal Democrats
Hindhead Peter Isherwood Conservative
Milford Christine Baker Liberal Democrats
Milford John Lee Independent
Shamley Green and Cranleigh North Chris Howard Conservative
Witley and Hambledon Jan Floyd-Douglass Conservative
Witley and Hambledon Trevor Sadler Conservative